1. FORUM SAYFAMIZ TÜM İNSANLIĞA AÇIKTIR! LÜTFEN DÜZEYLİ BİR ŞEKİLDE DİLEDİĞİNİZ GİBİ PAYLAŞIMLARINIZI YAPINIZ...
  Duyuruyu Kapat

Adet Kanaması Zamanını İleri Almak Mümkün Mü?

'Kadın Hastalıkları' forumunda androidkadin tarafından Oca 16, 2017 tarihinde açılan konu

 1. androidkadin

  androidkadin Moderator Site Yetkilisi

  Katılım:
  Ara 9, 2016
  Mesaj:
  111
  Alınan Beğeniler:
  16
  Ödül Puanları:
  18
  Cinsiyet:
  Kadın
  Ratings:
  +16 / 0 / -0
  [​IMG]

  Sağlıklı her bayan, ayda bir kere, hormonlarının yenilenmesi için, adet kanaması adı verilen bir dönemden geçmektedir. Bu süre 3 ila 10 gün arasında olabilmektedir. Sancılı ve kramplı geçen bu dönemin, iş ve sosyal yaşamı etkilemesi kaçınılmazdır.

  Bazı günler olur ki, planlanan program ile adet günlerinin çakışması arzu edilmez. Düğün, balayı ve benzeri özel günlerde, planları alt üst edecek olan reglin yaşanması, hiç de istenilen bir durum değildir. Bu sebeple de bazen,regl günlerinin değiştirilmesi gerekebilir. Bu soruna çare olabilecek yöntemler bulunmaktadır. İşte onlardan bir kaçı

  Doktor önerisiyle doğum kontrol hapı kullanan bayanların, kendi kendine tarihin iler alınması söz konusu olabilecektir. İki kutu arasında, verilmesi gereken bir hafta ara yerine, yeni bir kutuya başlanılarak adet kanaması geciktirilebilir. İlaç kesildiğinde de bir hafta içinde regl olunacaktır. Bu yöntemi yıl içinde birden fazla kere uygulayacaksanız ,muhakkak doktorunuza danışmalısınız.

  Progesteron içerikli ilaçlar sayesinde, doktorunuz tarafından,adet kanaması süresinin ileri alınması da olağan seçenekler arasında. Adet kanamasından en geç 3 gün sonra ilaca başlanır ve geciktirilmek istenen süre boyunca ilaca devam edilir. Bu konuda jinekolojik muayene ve doktorunuzun söyledikleri önemlidir, kendi kendinize eczaneden alacağınız bir ilaçla bu yöntemi denemeyiniz.

  Geciktirici iğne ve haplar sayesinde de adet kanaması olacağınız günlerinizi ileri bir tarihe almanız mümkündür. Ancak, bu ilaçlarıda doktorunuzun bilgisi dışında almanız tavsiye edilmemektedir.

  Söktürücü iğneler, adet kanama süresini ileri bir tarihe almak için kullanılan, ancak başarısızlıkla sonuçlanabilecek bir yöntemdir. Bu ilaçlar, eczanelerden reçetesiz bir şekilde tedarik edilebilmektedir, ancak bu hataya düşmeniz, daha farklı sorunlarla karşılaşma olasılığınızı arttıracaktır.
   

Bu Sayfayı Paylaş