1. FORUM SAYFAMIZ TÜM İNSANLIĞA AÇIKTIR! LÜTFEN DÜZEYLİ BİR ŞEKİLDE DİLEDİĞİNİZ GİBİ PAYLAŞIMLARINIZI YAPINIZ...
  Duyuruyu Kapat

Annelerin Korkulu Rüyası; PAMUKÇUK...

'Gelişim Aşamaları' forumunda Asmin tarafından Şub 2, 2017 tarihinde açılan konu

 1. Asmin

  Asmin Üye Site Yetkilisi

  Katılım:
  Ara 30, 2016
  Mesaj:
  97
  Alınan Beğeniler:
  7
  Ödül Puanları:
  8
  Cinsiyet:
  Kadın
  Ratings:
  +7 / 0 / -0
  [​IMG]

  Pamukçuk, bebeklerin ağzında meydana gelen bir maya enfeksiyonudur. Maya bir mantar türüdür ve özelliklede derinin sıcaklık ve nem oranı yüksek olan bölgelerinde görülür. Ağız, kundak bölgesi, vajina ve sütün aktığı bölge gibi yerler bunun için en yatkın olan bölgelerdir. Maya enfeksiyonları en çok antibiyotik tedavilerine açık çıkarır, antibiyotik mevcut olan iyi bakterileri de yok eder, mikrop salan mayaları gözetim altına alır.

  Tedavisi gerçekleşmediği sürece pamukçuk, bebeği oldukça huzursuz eder. Bu enfeksiyon ağız içinde kaşıntı ve ağrı oluşumuna yol açar. Bu daha çok bebek ve rahat beslenememe açısından olumsuz etkileyecek bir durumdur. Bazen ise dilde ve zarda biriken süt tabakalarını, pamukçukla karıştırmanız olası bir durumdur. Ama bu eğer bir süt birikintisi ise çok daha rahat temizlenecektir, yok eğer pamukçuk ise temizlenmesi söz konusu olamaz. Dil ve sümüksü zannda oluşan pamukçuğu temizlemek için uğraşırsanız, dil üzerinde aşınmaya sebep olabilir ve belki küçük kanamalara yol açmış olabilirsiniz.
  Bebeklerin bir çoğuna pamukçuk başka bir bebekten bulaşmamıştır. Normal şartlarda bu durumun oluşması bebeğin kendi maya organizmasının çok fazla büyümesidir. Bunlar aslında ağızda ve deride çoğu zaman herkesten bihaber uyum içinde yaşarlar. Normalde, bebekler bu enfeksiyonla doğum kanalından geçtiği andan itibaren tanışır.

  Tedavi için doktorunuza başvurmanız gerekir. Mantar önleyici bir ilaç verecektir bebeğiniz için. Krem verdiğini varsayalım ve bunun üzerine konuşalım. Bu kremi sürmek için baş parmağınızı veya ilaç içerisinde bulunan merhem çubuğunu kullanabilirsiniz. Ama benim tavsiyem ilaç içerisindeki çubuğu kullanmanıx. Çünkü baş parmak kullanmanızdan daha hijyenik bir çözümdür. On gün süresince günde dört defa olacak şekilde ilacı pamukçuk parçalarına sürün. Bu şekilde pamukçuk tedavisini evinizde rahatça tamamlayabilirsiniz. Bu mayanın tamamen geçmesi biraz zorlayabilir. Birden fazla tedavi süreci gerektirebilir. Bu arada bebeğiniz eğer ki plastik biberon başı veya emzik kullanıyorsa, bu araçları her gün mutlaka en az yirmi dakika boyunca kaynatın. Ağızda oluşan pamukçuğun yanı sıra büyük bir ihtimalle kundak bölgeside tahriş olabilir.

  Emzirme sırasında eğer bebeğiniz göğüs ucunuzu ısırırsa büyük bir ihtimalle pamukçuk sizin göğsünüze de bulaşabilir. Eğer göğsünüzede pamukçuk bulaşmış ise göğüs ucunuzun bebeğin ağzının deydiği bölgede ağrı meydana gelecektir. Hafif bir pembeleşme, kızarma ve deride yer yer hafif şişmeler, kuruma ve derinin pul pul olması gibi belirtiler gösterecektir. Göğüs uçlarınız kaşınır ve yanma hissi meydana gelir. Göğüs ucunuza derinden ateşli bir acıma hissi uyandırabilir, beslenme işlemi bittikten sonra göğüs uçlarına ısı yayıldığı hissi ile belirti gösterir. Tedavisi ise bebeğinizin ağzı için kullandığınız tedavi ile aynıdır. Mantar önleyici merhemi göğüs ucunuza da sürebilirsiniz; bu sayede mayayı göğüs uçlarınızdan uzaklaştırmış olacaksınız.
   
  Son düzenleme: Şub 2, 2017

Bu Sayfayı Paylaş