1. FORUM SAYFAMIZ TÜM İNSANLIĞA AÇIKTIR! LÜTFEN DÜZEYLİ BİR ŞEKİLDE DİLEDİĞİNİZ GİBİ PAYLAŞIMLARINIZI YAPINIZ...
  Duyuruyu Kapat

Elmanın Faydalarını Biliyor Musunuz?

'Mutfak Keyfi' forumunda androidkadin tarafından Oca 21, 2017 tarihinde açılan konu

 1. androidkadin

  androidkadin Moderator Site Yetkilisi

  Katılım:
  Ara 9, 2016
  Mesaj:
  111
  Alınan Beğeniler:
  16
  Ödül Puanları:
  18
  Cinsiyet:
  Kadın
  Ratings:
  +16 / 0 / -0
  Elma, Allah ın yeryüzündeki hediyelerinden bilinir. Her ne kadar Hz. Adem babamız ve Hava anamızla ilgili cennetten kovulma sebebi gibi anlatılsa bile, bugün şifa dağıtarak hayra sebep olmaya devam ediyor.
  Dünyanın en çok meyve ve sebze üreten 3. ülkesi olarak bu konuda şükretmemiz gerekiyor. Nörotoksin özelliği ile muz ve portakalla hayatımıza lezzet katıyor. Nörotoksinler hücre ve sinir sistemindeki bozulmalara ve kötü değişiklere karşı savaşıyor ve bize daha mutlu ve sıhhatli hayatın yolunu açıyor. Bu üç meyve, Alzheimer ve Parkinsonu da sinir sistemindeki pozitif etkileri sebebiyle geciktiriyor.
  [​IMG]

  Şeker içinse her ne kadar faydalı görüşü öne çıksa da, suyunu değil posasıyla kendisini tüketmenin şekeri fazla yükseltmediği ve polifenol içermesi sebebiyle karaciğeri rahatlatarak yemeklerin yavaş sindirilerek şekerin birden yükselmesini önlediği kaydediliyor. KABUĞUNU SOYMADAN YEMELİSİNİZ!

  Elma, maydanoz, yaban mersini, siyah çay, limon ve yer fıstığı bir antioksidan olan flavonoid yiyecekler. Flavonoid kemik gelişimi için faydalıdır. Antioksidanlar sindirim sistemi başta olmak üzere, dolaşım sistemi, üzerinde de çok faydalı. C vitamini ve içindeki petkin maddesi zararlı kolesterolü (LDL)'yi düşürürken, faydalı kolesterol (HDL) oranını yükseltir.

  Elmanın içerdiği diğer vitaminler ise C, B1, B2, PP, B5, B9, Provitamin A (karoten) ve E vitaminidir. Gebelikleri sırasında elma tüketen annelerin, çocuklarında astım görülme oranı çok az. Çocukların astıma yakalanmasında koruyucu etkiye sahip tek gıda elmadır.
  Hamilelik sırasında annenin yediği elma, bebeği astımdan korur.

  ELMANIN ÜRETİMİ;

  Elma Türkçemiz de kırmızıdan çağrıştırdığından olsa gerek ilk olarak Alma denilmiş. Sonradan dönüşerek elma olmuştur. Ana vatanı Ortaasya ve Kafkaslar olarak bilinir. 1000 farklı çeşidi olan elmanın besin değeri çok yüksektir.En fazla Akdeniz bölgemizde üretilen elmayı, sırası ile en çok üreten şehirler Isparta, Karaman ve Niğde'dir. Toplam 2.6 milyon tonluk elma üretimi ile dünyanın 3'üncü büyük oyuncusu olan Türkiye, yeni bir eşikte. Sürekli aratan üretim sevindirici ancak pazar sorunlarının çözümü içinde, çalışmaların hızlandırılması gerekiyor.

  Elma aşı ile çoğaltılarak üretilir.Bazı çeşitlerde de kök sürgünü tekniği kullanılır. Tohumdan üretilmiş yabani Elmalar aşılanarak, kaliteli elma üretilir.
   

Bu Sayfayı Paylaş