1. FORUM SAYFAMIZ TÜM İNSANLIĞA AÇIKTIR! LÜTFEN DÜZEYLİ BİR ŞEKİLDE DİLEDİĞİNİZ GİBİ PAYLAŞIMLARINIZI YAPINIZ...
  Duyuruyu Kapat

Gebelik Olasılığını Düşüren Faktörler Ve İnferlite

'İnfertilite / Kısırlık' forumunda androidkadin tarafından Ara 26, 2016 tarihinde açılan konu

 1. androidkadin

  androidkadin Moderator Site Yetkilisi

  Katılım:
  Ara 9, 2016
  Mesaj:
  111
  Alınan Beğeniler:
  16
  Ödül Puanları:
  18
  Cinsiyet:
  Kadın
  Ratings:
  +16 / 0 / -0
  Hayat standartları bakımından çiftler çocuk arzularını erteleyebilir. Toplumumuzun kırsal kesiminde yaşayan, geleneksel aile yapısına sahip insanlar hemen gebe kalma hayalini kurarlar. Sırf çocuk sahibi olmak, neslini devam ettirmek için evlenen insanlar azımsanamayacak kadar çok fazla. Bir başka grup ise uzun süren eğitim ve çalışma hayatı sonrası yaşın geçmesi nedeni ile evlilik düşünenler. Dolayısıyla çocuk sahibi olmak, toplumumuz için ayrıcalık ve prestij haline gelmiş durumda.
  Çiftlerimizin yanılgısı hemen gebe kalmayı düşünmeleridir. Film ve romanlar da hemen gebe kalına bilirken gerçek hayatta bu öle değildir. Hal böyle olunca çiftlerimiz için bu duruma engel olacak her konu hayati önem taşımaktadır. Ve infertilite tamda burada devreye giriyor.

  Gelin o zaman bu konuyu detaylı bir şekilde inceleyelim: İnfertilite nedir? Gebelik olasılığını düşüren faktörler nelerdir? Hangi durumlarda infertiliteden bahsedilir?


  1) İnfertilite nedir, Hangi durumlarda infertiliteden bahsedilir?
  Pek çok sebebe bağlı olarak gebelik görülememesi durumunda infertilite yani kısırlıktan bahsedilebilir.

  2) Gebelik olasılığını düşüren faktörler nelerdir?


  1-Kadının yaşı ver erkeğin yaşı: Kadınlarda yaş ilerledikçe kadının gebe kalma olasılığı düşmektedir. Yaş ile ters orantılı olarak yaş gittikçe yumurtaların hem sayısını hem de kalitesini düşürmektedir. Bu durum erkeklerde de aynı olup sperm kalitesi azalmaktadır.


  2-Cinsel ilişki sıklığı: Cinsel ilişki düzeni bozuldukça yani gebelik için yeterli olmadığı sürece diğer bir faktör olarak düşünebiliriz.


  3-Süre: Gebe kalma isteği uzadıkça, tıbbi yardım almadığınız sürece gebe kalma olasılığınız düşmektedir.


  4-Patolojik vakalar: Geçirilmiş ameliyatlar, patolojiler eğer infertiliteye sebep olabilecekse bu durum gebelik şansını düşürmüş olur.


  Ayrıca kadınlarda her iki tüpün kapalı olması, erkeklerde spermleri dışarıya taşıyan kanalların kapalı olması gebelik olmaması için bir sebep olarak görülür.
   

Bu Sayfayı Paylaş