1. FORUM SAYFAMIZ TÜM İNSANLIĞA AÇIKTIR! LÜTFEN DÜZEYLİ BİR ŞEKİLDE DİLEDİĞİNİZ GİBİ PAYLAŞIMLARINIZI YAPINIZ...
    Duyuruyu Kapat

Meyve Sebze Üretimi

'Ekonomi-Finans-Borsa' forumunda hayatafarklıbak tarafından Oca 29, 2017 tarihinde açılan konu

1. hayatafarklıbak

hayatafarklıbak Yeni Üye Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    3
    Ratings:
    +6 / 0 / -0
    Türkiye’nin meyve sebze üretimi konusunda dünyanın pek çok ülkesinden ileride olduğu ve bir çok ülkeye meyve sebze ihracatı yaptığı hemen herkes tarafından bilinen bir gerçek.

Güzel ülkemizin harikulade konumu ve çeşitli iklim tiplerinin görüldüğü bir coğrafyada yer alıyor olması elbette meyve ve sebze üretimi ve çeşitliliği hususunda ana etken.

Ancak her ne kadar eskilerde insanlar tarafından tarıma büyük önem veriliyor olsa da son dönemlerde gösterilen ilgi büyük ölçüde azaldı. Öyle ki devlet bu konuya el atarak teşvik paketleri hazırladı. Tabi ki vatandaşın ilgisinin azalmasının en önemli sebeplerinden birini en basit tabiriyle, çok iş, az kazanç olarak ifade etmek mümkün. Oldukça fazla emek ve çaba gerektiren bir iş tarım ve hayvancılıkla uğraşmak, bu durum herkesin malumu. Bir de işin içine üretilen ürünün emek veren üreticiden tüketiciye gelirken aracılara uğrayarak pahalanma durumu da eklenince durum daha da vahim bir hal alıyor.

Hele ki yurt dışına ithal edilen ürünlerden kazanılan paralar olmasa kimse üretim yapmayacak neredeyse! Zaten ülkemizdeki vatandaşların Türkiye’de üretilen ürünlerin en kötüsünü yediği de söylentiler arasında.

Burada bir meyve sebze üretimi ile ilgili gördüğüm bir gerçeği de dile getirmek, hatta haykırmak istiyorum!!!

Üretici ürettiği ürünleri toplamıyor. Ürünler dallarından düşerek yerlerde heba olup gidiyor. Neymiş efendim ürünleri toplatma parası zaten ettiği aldığı kadarmış. Bir de işçi bulup, toplatıp kendini neden yorsunmuş… Aklım almıyor. Gözlerimle görmesen, haberlerde görsem inanamam, manipüle derim,üreticiyi karalıyor derim, ama gözlerimle gördüm maalesef. Dallardaki ürünler yerlerde çürürken, pazarlarda fiyatlar uçuyor, fakir fukara evine meyve götüremiyor, yapacak yemek bulamıyor, sinirlerim bozuluyor.

El insaf her şey para mı, nimet yerde sürünüp, çürürken hiç mi içiniz sızlamıyor yahu.

Bu Sayfayı Paylaş