1. FORUM SAYFAMIZ TÜM İNSANLIĞA AÇIKTIR! LÜTFEN DÜZEYLİ BİR ŞEKİLDE DİLEDİĞİNİZ GİBİ PAYLAŞIMLARINIZI YAPINIZ...
  Duyuruyu Kapat

Tüp Bebek Tedavisi Ve Aşamaları

'Tüp Bebek Özel Bölüm' forumunda Asmin tarafından Oca 14, 2017 tarihinde açılan konu

 1. Asmin

  Asmin Üye Site Yetkilisi

  Katılım:
  Ara 30, 2016
  Mesaj:
  97
  Alınan Beğeniler:
  7
  Ödül Puanları:
  8
  Cinsiyet:
  Kadın
  Ratings:
  +7 / 0 / -0
  [​IMG]

  Amacına uygun ve başarılı bir tüp bebek tedavisi 4 aşama ile gerçekleşmektedir. Her aşama doğru olarak uygulandığında veya seyredildiğinde bir sonraki aşama için zemin hazırlanmış olur yani her aşama bir sonraki aşama için temel taşı sayılmaktadır. Bu 4 aşama şu şekildedir:

  1- Tedavi Öncesi Detaylı İnceleme

  "Hikaye alma" veya "anamnez alma" olarak tanımlanmaktadır. Bu aşama, tedavi sürecinin başarıya ulaşabilmesi için en önemli aşamadır diyebiliriz.

  Bu aşamada yapılan en büyük yanlışlardan biri çiftlerin kendilerince önemsiz görüp yeterince samimi aktarmadığı bilgilerdir. Oysaki sorulan her soru tedavi açısından büyük bir öneme sahiptir.

  Bu görüşme sırasında aynı zamanda çiftlerin uygunluk durumuna göre gerekli muayene, testler ve ultrasonografik incelemeler yapılmaktadır.

  2- Yumurtalıkları Uyarıcı Hormonlar Ve Geliştirilip, Takip Edilmesi

  Bu aşamada amaç, öncelikle vücudun yumurta üretim sistemini baskılayarak veya kontrol altında tutarak dışarıdan verilen FSH, HMG içeren hormon iğneleri ile düzenli olarak yumurtalıkların uyarılması ve çok sayıda folikülün (içinde yumurta hücresi olduğu varsayılan kesecikler) gelişiminin sağlanabilmesidir. Gelişen folikül sayısının az veya çok olması tedavide başarı şansını doğrudan etkileyen bir faktördür.

  Çatlatma iğnesi olarakta bilinen HCG iğnesi de bu aşamada yapılmaktadır.

  [​IMG]

  3- Döllenme Ve Embriyo Gelişiminin Takibi

  Laboratuar ortamına alınan yumurta hücreleri, vücut içindeki çevresel koşulların en uygun şekilde sağlandığı cihazlar (inkübatörler) ve büyüme sıvıları içinde toplanıp dölleme işlemine (inseminasyon) kadar bu ortamlarda tutulmaktadır.

  Dölleme işlemi klasik tüp bebek veya mikroenjeksiyon olarak iki temel metod doğrultusunda gerçekleştirilmektedir. Tedavide hangi yöntemin kullanılacağına çiftlerin yumurta ve sperm özellikleri ve daha önceki tedavi hikayeleri değerlendirilerek karar verilmektedir.

  4- Seçilen Embriyoların Rahme Aktarılması

  En kısa süren fakat en en büyük öneme sahip aşamadır. Tüm tedavi boyunca geliştirilip seçimi yapılmış bir embriyonun veya embriyoların transferinin doğru veya uygun şartlarda yapılamaması tüm tedavi başarısını riske atabilir. Bu sebeple tüp bebek tedavilerinde embriyo kalitesi ve seçimi kadar transferi yapan doktorun bu konudaki tecrübesi ve başarısı da oldukça büyük bir önem arz etmektedir.
   
  Son düzenleme: Oca 14, 2017

Bu Sayfayı Paylaş