1. FORUM SAYFAMIZ TÜM İNSANLIĞA AÇIKTIR! LÜTFEN DÜZEYLİ BİR ŞEKİLDE DİLEDİĞİNİZ GİBİ PAYLAŞIMLARINIZI YAPINIZ...
  Duyuruyu Kapat

Güncel Türkiye’de Başkanlık Sistemi

'Türkiye Gündemi' forumunda sevilaykcr tarafından Oca 26, 2017 tarihinde açılan konu

 1. sevilaykcr

  sevilaykcr Yeni Üye

  Katılım:
  Oca 18, 2017
  Mesaj:
  16
  Alınan Beğeniler:
  4
  Ödül Puanları:
  1
  Cinsiyet:
  Kadın
  Ratings:
  +4 / 0 / -0
  Genel anlamıyla devlet yönetiminde tek bir kişinin başkanlığında hükûmet etme ve devleti yönetme esasına bağlı siyasi bir sistemdir Başkanlık Sistemi.
  Ancak Türkiye’ye özgü başkanlık modelinde ise; Başkan, Cumhurbaşkanı yerine “devlet başkanı” sıfatını alarak yürütme yetkisinin devlet başkanına ait olmasıdır. Keskin kuvvetler ayrılığı dediğimiz, yasama ve yürütme arasında net bir ayırım oluşturup, Parlamento'yu seçmenin seçtiği, yani yasama ve yürütmenin ayrı seçildiği bir sistemden söz ediyoruz. İstenen yasama ile yürütme organı arasına bir kontrol, denge sistemi kurmak. Yeni Türkiye için Türkiye'yi 2023'e ve sonrasına taşıyacak, ülkenin hızlı karar almasını sağlayacak, sorumluluğunu üstlenmiş, yasama organı içinde çıkmayan bir yürütme ve bunun başında Başkan'ın seçimle gelmesi istenen bir sistem.
  Başkan; kanunları onaylayıp, gerekirse TBMM’ ye geri göndererek var olan kanunların Anayasa’ya aykırılığı iddiasıyla Anayasa Mahkemesi’nde iptal davası da açabilecek. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Başkomutanı olacak, üst düzey kamu yöneticilerini atayacak ve görevlerine son verebilecek. Bakanlar devlet başkanı tarafından meclis dışından atanabilecek ve görevden de alınabilecek. Her Bakan devlet başkanına karşı sorumlu olacak. Devlet başkanı atamalarda tek yetkili merci olamamakla birlikte, kamu yöneticilerini atamak ve görevlerine son vermekle yetkili olacak.
  Kanunların uygulanmasını sağlamak için, kanuna aykırılıklar varsa yönetmelikte çıkartabilecek. İhtiyaç duyduğu konularda başkanlık kararnamesi çıkaracak olması Türkiye Başkanlık sistemini ABD başkanlık sisteminden ayırıyor.[​IMG]
  Başkanlık sistemi denilince insanların aklına direk Amerika geliyor. “Başkanlık sistemiyle federatif bir sistem olup Türkiye eyaletlere mi bölünecek” deniyor. Peki başkanlıkla federal bir devlet modeli mi benimsenecek? Eyaletlerin kurulması diye bir zorunluluk yoktur. Türkiye’nin eğlimi üniter yapısını koruyarak başkanlık sistemini uygulama yönündedir.
  Yargının bağımsızlığına da dokunulmuyor tabiki. Başkanlık sisteminde yargı bağımsızlığına ve tarafsızlığına dayanmaktadır.
  Ayrıca başkanın yasama organını fesh etme yetkisi bulunmamaktadır.
  Başkanlıkla diktatörleşme olacak mı? Başkanlık sisteminde yasama ve yürütmenin birbirinden ayrılarak, kesin bir kuvvetler ayrılığı olduğundan dolayı; her iki birimin birbirini karşılıklı denetleyebildiğinden avantaj olarak kabul edilir. Böylece yetki tek elde toplanmaz.
  Peki kimler nasıl başkan olabilecek? Başkan, kırk yaşını doldurmuş, yüksek öğrenim yapmış ve milletvekili seçilme yeterliliğine sahip vatandaşlar arasından, halk tarafından seçilecek. Son genel seçimde en az yüzde 5 oranında oy almış siyasi partiler ile en az 100 bin seçmen başkanlık seçimleri için aday gösterebilecek.
  Geçtiğimiz günlerde anayasa değişiklik teklifinin meclisten geçmesiyle birlikte, cumhurbaşkanına ‘devlet başkanı’ sıfatı getirerek yürütme yetkisi veren sekizinci madde 340 kabul oyu ile meclisten geçmiştir. Sıra referandumda.
   
  Son düzenleme: Oca 26, 2017

Bu Sayfayı Paylaş